Co to jest standaryzacja i dlaczego jest tak istotna?

Standaryzacja jest to proces polegający na oznaczaniu zawartości wskazanych substancji, np. związków bioaktywnych w ekstraktach roślinnych. Wykonuje się ją po to, żeby każda partia wytwarzanych surowców zawierała dokładnie określone stężenie substancji biologicznie aktywnych.

Wykorzystanie standaryzowanych ekstraktów pozwala na precyzyjny dobór związków bioaktywnych bez ryzyka przekroczenia maksymalnych dopuszczalnych wartości lub niedoszacowania dawki. Minimalizuje to ryzyko przedawkowania lub braku oczekiwanych efektów. Produkty standaryzowane przechodzą szereg restrykcyjnych badań jakościowych i otrzymują certyfikację niezależnych laboratoriów badawczych. Jest to standardowe postępowanie w produkcji farmaceutycznej oraz produktów leczniczych pochodzenia roślinnego, jednak wiąże się z wysokimi kosztami wytwarzania.

Produkty wykorzystujące surowce niestandaryzowane to najczęściej produkty o niskiej jakości. Nie ma żadnej gwarancji, że zawierają one jakiekolwiek substancje aktywne. Mogą również zawierać ich zawyżone stężenie, co grozi przedawkowaniem i związanymi z tym działaniami niepożądanymi. Stosowanie ich w suplementach związane jest przede wszystkim z korzystną ceną zakupu, przekładającą się na niską cenę produkcji. Suplementy zawierające niestandaryzowane ekstrakty są najczęściej wybierane są przez osoby, które zostały wprowadzane w błąd  przez nie mający żadnych podstaw naukowych przekaz marketingowy lub zachęcone niską ceną.